Gliwice

Środowisko akademickie PTTK w Gliwicach reprezentuje Oddział Uczelniany PTTK im. prof. Zygmunta A. Klemensiewicza działający przy Politechnice Śląskiej. Oddział powstał 19.02.1971 r. z inicjatywy i przy dużym nakładzie pracy członków ówczesnego SKPB (dziś SKPG). Strona internetowa oddziału dostępna pod adresem: http://ou.pttk.pl/.
W skład oddziału wchodzą:natępujące kluby :
Akademicki Klub Podwodny „Kalmar”
Akademicki Klub Turystyczny „Watra”
Klub Chatkowy Adamy
Studenckie Koło Przewodników Górskich „Harnasie”
Młodzieżowy Klub Turystyki Aktywnej „Ryś”.

Poniżej krótka charakterystyka i historia niektórych klubów (na podstawie dostępnych na stronach Klubów).

Akademicki Klub Podwodny „KALMAR” powstał w roku 1960, jako sekcja przy Oddziale Uczelnianym PTTK Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a od roku 1962 istnieje jako klub PTTK – AKP „KALMAR”.
Klub odebrał kluczową rolę przy powstaniu Federacji Akademickich Klubów Podwodnych, a kolega Ryszard Madej był Szefem Szkolenia, a następnie Prezesem Federacji.
Członkowie Klubu startowali prawie we wszystkich ważniejszych imprezach i zawodach. Przez wiele lat koledzy Zbigniew Zajdel i Ryszard Madej byli etatowymi v-ce mistrzami w Mistrzostwach Polski w Łowiectwie Podwodnym.
Klub stał się zalążkiem kilkunastu klubów, m.in. „ASTERINA” przy Kopalni Gliwice, WOPR Gliwice, AKP „ALGA” przy Akademii Medycznej oraz AKP „DORSAL” przy AWF Katowice.
Oprócz działalności sportowo-szkoleniowej AKP „KALMAR” co roku wybierał się „na ciepłe wody”. Świat podwodny całego basenu Morza Śródziemnego, Morza Czerwonego, Zatoki Meksykańskiej to znane klubowiczom akweny.
Klub prowadzi co roku szkolenie nowych adeptów sztuki nurkowania, które kończy się dwutygodniowym obozem wypoczynkowo-szkoleniowym w pierwszej połowie lipca. Staramy się co roku zmieniać akweny, w tym roku przewidziany jest obóz nad Jeziorem Hańcza.
Członkowie Klubu przez cały rok organizuje różne wyjazdy nurkowe zarówno na akweny w kraju tj. nurkowanie pod lodem w Czechowicach pod Gliwicami, Pogoria, kamieniołomy w okolicy Strzegomia i Strzelina, kamieniołom w okolicy Wrocławia – Sobótka oraz u naszych południowych sąsiadów – Czechy, Swobodne Hermanice, Chorwacja.

źródło: strona klubu

Stowarzyszenie AKT „WATRA” jest akademickim klubem ogólnoturystycznym. Organizuje rajdy piesze, zimowiska, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, eksploracje jaskiń, wpinaczkę skałkową oraz inne bardziej niecodzienne imprezy. Są to imprezy dostępne dla wszystkich: dla wytrwałych włóczykijów jak i dla początkujących turystów. Co roku organizuje co najmniej jedną dużą wyprawę zagraniczną.
AKT „Watra” szczyci się prawie 50-letnią nieprzerwaną działalnością turystyczną i jest najstarszą (po SYC-u) studencką organizacją turystyczną w Gliwicach.
Od 35 lat jest gospodarzem Chatki Studenckiej AKT na Pietraszonce. Jest ona popularną bazą turystyczną w okolicy Baraniej Góry.
źródło: strona klubu

SKPG Harnasie czyli Studenckie Koło Przewodników Górskich to my.  Spotkać nas można w Gliwicach albo w górach, przede wszystkim w Beskidach, ale nie tylko. Organizujemy rajdy i obozy górskie oraz szkolimy nowych przewodników
źródło: strona klubu.