Łódź

STUDENCKIE KOŁO PRZEWODNIKÓW BESKIDZKICH W ŁODZI

O NAS

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi działa od 1981 roku i jest jedną z kilkunastu organizacji tego typu w Polsce. Początkowo związani byliśmy z Oddziałem Akademickim PTTK, po jego rozpadzie przygarnął nas Oddział PTTK Łódź – Polesie im. Jana Dylika. Nasza działalność ma za cel propagowanie turystyki górskiej wśród młodzieży licealnej oraz w środowisku akademickim Łodzi i nie tylko. Warto podkreślić, że SKPB Łódź jest organizacją NON – PROFIT. Zatem wszystkie organizowane przez nas imprezy przewodnicy naszego Koła prowadzą bez wynagrodzenia. W myśl idei przewodnictwa studenckiego jedynym świadczeniem dla przewodnika prowadzącego grupę jest pokrycie kosztów przejazdu oraz zakwaterowania w górach.

RAJDY

Zapraszamy na cztery rajdy w roku: RAJD BESKIDZKI – odbywa się najczęściej w Gorcach i (lub) Beskidzie Wyspowym w trzeci weekend października, RAJD MIKOŁAJKOWY – prowadzony jest w Beskidach Zachodnich w  weekend będący najbliższy 6-ego grudnia, RAJD PRIMAAPRILISOWY jest pierwszą imprezą w kolejnym roku, odbywa się w weekend najbliższy 1-emu kwietnia – wędrujemy po Beskidzie Sądeckim, Pieninach czasem także Gorcach. Sezon rajdowy w roku akademickim kończy RAJD WIOSENNY organizowany w Bieszczadach i (lub) w Beskidzie Niskim w pierwszy weekend maja. Od 2009 roku organizujemy wyjazdy w cyklu KORONA POLSKICH BESKIDÓW – weekendowe wycieczki, których celem jest zdobycie najwyższego szczytu danego Beskidu.

MUZYKA

Od zawsze wyjazdom górskim towarzyszy muzyka. Zasłyszane gdzieś piosenki turystyczne łatwo wracają do pamięci w górskim klimacie.

Ta muzyczna przypadłość dotyczy także naszych wyjazdów. Stęsknieni za dźwiękiem gitary, za wspólnym śpiewaniem, za turystycznymi szlagierami od pewnego czasu próbujemy tego typu klimat odtworzyć w Łodzi.

W 1999 roku rozpoczęliśmy współprace z SKT PŁazik i Radiem Żak przy organizacji Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA, zaś od 2007 roku współorganizujemy – odbywający się w połowie kwietnia na terenie Beskidów Rajd Poyapowy. Dzięki współpracy nauczyliśmy się bardzo dużo i mamy nadzieję, że część swojego zapału do śpiewania i turystyki na Yapę wnieśliśmy.

W 2001 roku narodziły się Śpiewanki Turystyczne, nasze dziecko od A do Z, impreza na której przy śpiewaniu bez prądu na bazie namiotowej w Złockiem  najczęściej w II weekend sierpnia gromadzi się co roku ponad 200 osób. Co tu będziemy pisać, po prostu trzeba przyjechać…..

W roku 2002 włączyliśmy się w organizację koncertów „W górach jest wszystko co kocham…”, imprezy szczególnie promującej twórczość ludzi chodzących po górach i górami inspirowanych.

Po wszystkich tych imprezach, stworzyliśmy także kilka śpiewników. Jak do tej pory ukazały się obszerne wydania z okazji 10-lecia i 15-lecia SKPB, mniejsze wydania na wakacje 2000 i 2003 oraz śpiewnik piosenek grupy „Bez Jacka”.

KURS

Wszystkich, którzy chcieliby zostać przewodnikami górskimi zapraszamy na Kurs Przewodników Beskidzkich. Program jego obejmuje cykl wykładów poświęconych Karpatom a w szczególności Beskidom.

Poza licznymi wiadomościami na beskidzkie tematy nauczycie się przede wszystkim bezpiecznego poruszania po górach samemu i z grupą, planowania wycieczek, posługiwania się mapą i kompasem. Ponieważ Kurs trwa 15 miesięcy, odwiedzicie Beskidy o każdej porze roku, poznacie specyfikę prowadzenia w różnych warunkach pogodowych. Kolejne edycje kursu zaczynają się wiosną każdego roku.

Kurs poza wiedzą, praktyką i poznaniem swoich możliwości fizycznych i psychicznych to także wspaniała przygoda, wieczory i noce przeciągające się do rana w drodze lub przy ognisku i gitarze, to wschody słońca oglądane z najwyższych beskidzkich szczytów i przyjaźnie zawiązane, często na całe życie.

Ponieważ Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich posiada zezwolenie Wojewody Łódzkiego na prowadzenie Kursu Przewodników Beskidzkich, po kursie istnieje możliwość zdawania egzaminu państwowego przed Komisją Egzaminacyjną w Krakowie.

BAZY

W lipcu i sierpniu zapraszamy Was na nasze bazy namiotowe w Jaworkach koło Szczawnicy i w Muszynie – Złockie. Możecie tam spędzić wspaniałe wakacje w otoczeniu gór. Oferujemy Wam tanie noclegi w namiotach własnych lub bazowych, kuchnię, toalety, turystyczny prysznic i niezapomnianą atmosferę tworzoną przez ludzi gór. Więcej o bazach dowiecie się na naszych stronach internetowych: www.jaworki.skpb.lodz.pl  oraz www.muszyna.skpb.lodz.pl 

WWW.SKPB.LODZ.PL

Więcej informacji dotyczących planowanych, imprez, tego jak się do nich przygotować i co zabrać ze sobą w góry znajdziecie na naszej stronie internetowej. Przedstawiamy tam także relacje i zdjęcia z odbytych rajdów, wydarzeń i szkoleń, w których nasi przewodnicy brali udział.

KONTAKT

na żywo – każda środa godz. 18.00, siedziba Oddziału PTTK Łódź-Polesie im. Jana Dylika   Łódź, ul Lipowa 48

strona internetowa – www.skpb.lodz.pl

adres e-mail – skpb.lodz@poczta.fm