Dzień 1 grudnia 2018 był w Kielcach jednym z zimniejszych dni w tym roku, termometry wskazywały – 4 °C ale 3 śmiałków z Katowic, Warszawy , Łodzi postanowiło przybyć i wziąć udział w 1 części krajoznawczej.
W ten rześki dzień zaczęliśmy zwiedzanie stolicy województwa świętokrzyskiego od jedynego w Polsce a na pewno najstarszego pomnika pszczoły
Następnie powędrowaliśmy pod Rektorat UJK typowy budynek socrealizmu kieleckiego, swym wyglądem przypominający budynek Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej. Następnym celem naszego zwiedzania był pomnik Józefa Piłsudskiego zresztą większość naszej trasy była poświęcona pamiątkom związanym ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przemarznięci udaliśmy się na Kielecki deptak czyli ulicę Sienkiewicza. Po drodze odwiedziliśmy kościół Ewangelicki , skwer – plac 4 wieszczy przykład budowli socrealizmu – nawiązujący swoim projektem do Warszawskiego MDM-u. Zmarznięci podjęliśmy decyzję o udaniu się na posiłek. Po czym z nowymi siłami udaliśmy się na skwer Armii Krajowej, do Kieleckiej Katedry pod tablicę miar i wag oraz do wnętrza katedry (grupie udało się zobaczyć katedralne krypty) po zwiedzeniu Kieleckiej Katedry udaliśmy się pod Pałac Biskupów Krakowskich. W drodze na obrady nie mogliśmy nie odwiedzić Kieleckiego dzika.
Obecni na zwiedzaniu członkowie Komisji Akademickiej.
Na koniec mroźnego zwiedzania odwiedziliśmy miejsce w którym przysięgę złożyły Legiony Piłsudskiego.
Po tak mroźnym dniu członkowie udali się na obrady, które odbyły się w budynkach dydaktycznych Politechniki Świętokrzyskiej.
Obrady otworzył gospodarz czyli prezes Akademickiego Klubu Turystyki Kwalifikowanej „Sabat” Kol. Krzysztof Sabat (zbieżność nazwiska z nazwą klubu).
Po burzliwych obradach późną nocą udaliśmy się na nocleg.
Dzień 2 grudnia spędziliśmy na zwiedzaniu rezerwatów geologicznych Kielc.
Pogoda nadal nas nie rozpieszczała, udało się odwiedzić rezerwat Ślichowice w którym można podziwiać piękny fałd obalony
Następnym celem naszej podróży był Rezerwat Wietrznia i tutaj znów niespodzianka Geocentrum Kielckie zostało zamknięte na czas remont dnia 30 listopada 2018 ale dzięki uprzejmości Kol. Witolda Wesołowskiego Przewodnika po Geocentrum i Przewodnika Świętokrzyskiego PTTK (za co składamy mu podziękowania) udało się je zwiedzić i wziąć udział już w ostatnim rejsie do wnętrza świętokrzyskiej ziemi. Czas tak szybko upłynął, że nie odwiedziliśmy już żadnego z rezerwatów ponieważ były już godziny popołudniowe i nastał czas powrotów do środowisk macierzystych. Mam nadzieję że jeszcze Komisja odwiedzi Kielce i dokończymy zwiedzanie. Już teraz zapraszamy.
Dziękuję za relację fotograficzną Kol. Marcinowi „Zwierzowi” z Katowic.
Mnie nie pozostaje nic innego jak podziękować przybyłym za udział w posiedzeniu.